niedziela, 20 grudnia 2020

Przygody Animków (1990-1992)


Wszystkich, którzy kojarzą Stevena Spielberga jedynie z filmami aktorskimi i przepełnionymi efektami specjalnymi, na pewno poważnie zaskoczę informację, że ten słynny reżyser tworzył również świetne i przepełnione zabawnymi gagami bajki dla dzieci. I to jeszcze niektóre z nich były kręcone na wzór znakomitych „ZWARIOWANYCH MELODII”. Dzisiaj właśnie opowiemy sobie o jednej z takich bajek. Jest ona w pewien sposób połączona z przygodami Królika Bugsa i jego kompanii i zapewne wielu z nas ją dobrze zna, ale raczej może jej nie kojarzyć z genialnym twórcą „PARKU JURAJSKIEGO” czy też przygód Indiany Jonesa.
Serial animowany, o którym dzisiaj mówimy, początkowo miał być jedynie jednym filmem pełnometrażowym. Prezes wytwórni Warner Bross wpadł bowiem na pomysł, aby nakręcić bajkę o bohaterach „ZWARIOWANYCH MELODII” w wersji dziecięcej lub o ich potomkach, albo też po prostu o postaciach bardzo na nich wzorowanych. Początkowo skupili się na tej pierwszej koncepcji, co było wszak pomysłem całkiem trafionym i popularnym, ponieważ w tamtym czasie powstały już seriale animowane o przygodach Flintstonów jako dzieci lub o przygodach Muppetów jako dzieci, a także o przygodach Toma i Jerry’ego jako dzieciaków oraz drużyny Scooby Doo w wersji dziecięcej. Ponieważ te seriale odniosły spory sukces, można było postawić na taki pomysł. Po jednak dłuższych rozważaniach i pierwszych próbach rysunków, w końcu odrzucono ten pomysł i zdecydowano się na postacie jedynie wzorowane na bohaterach „ZWARIOWANYCH MELODII”. Aby było jeszcze ciekawiej, to do fabuły dorzucono takie postacie jak Królik Bugs i wielu jego znajomych, przy czym są one tam jedynie postaciami drugoplanowymi i zarazem też mentorami dla głównych bohaterów. Tak zatem powstała koncepcja „PRZYGÓD ANIMKÓW”. Początkowo miał to być film pełnometrażowy, ale zdecydowano się na serial, aby mógł trafić do szerszej publiczności. Reżyserem tego serialu, który dość szybko stał się prawdziwym hitem, został Steven Spielberg. Powstało w sumie 98 odcinków i 2 odcinki specjalne, a także film pełnometrażowy „WAKACYJNE SZALEŃSTWO”. Potem serial został zakończony, aby ustąpić miejsca właśnie tworzonemu serialowi animowanemu „ANIMANIACY”, o którym opowiemy sobie innym razem.
Serial opowiada o przygodach grupy dzieciaków żyjących w fikcyjnym świecie znanym jako Kraina Acme. Mieszka tam większość bohaterów kreskówek oraz „ZWARIOWANYCH MELODII”. Główni bohaterowie są uczniami szkoły o nazwie Bzikowersytet. Uczą się tam, jak być śmiesznymi i dobrymi animkami. Profesorami pracującymi na tej uczelni są takie znakomitości jak Królik Bugs, Kaczor Duffy, Prosiak Porky, Kot Sylwester, Kojot Wiluś czy Elmer Fudd. Akcja nie zawsze rozgrywa się w szkole i nie zawsze ma z nią bezpośredni związek. Do szkoły chodzą główni bohaterowie, czyli grupka dzieciaków tzw. Animków. Oni to uczą się w Bzikowersytecie, aby zostać w przyszłości nowym pokoleniem aktorów „ZWARIOWANYCH MELODII”. Postacie te są narysowane i stworzone w taki sposób, aby przypominały postacie z kompanii Królika Bugsa, na co wskazują nie tylko wygląd, ale i cechy charakteru. Żeby było jeszcze lepiej, każda z postaci ma swojego idola, którym jest jej... pierwowzór z paczki Królika Bugsa.
Podobnie jak „ZWARIOWANE MELODIE”, tak i ten serial wykorzystuje tzw. „przemoc kreskówkową”, czyli np. komuś spada na głowę kowadło, ktoś komuś przywali młotkiem w łeb lub wysadzi dynamitem, a także mamy jakże typowy dla tych bajek slapstick. Serial też parodiuje i zawiera wiele odniesień do bieżących wydarzeń z lat 90 XX wieku oraz kultury Hollywood. Cześć odcinków prócz tego zawiera przesłania etyczne i moralne, a także poruszają tematy takie jak ekologia, poczucie własnej wartości czy przestępczość. Jeden odcinek był zaś na tyle poważny, że został zakazany w kilku krajach, choć na szczęście nie w Polsce. Tym odcinkiem był ten odcinek, który opowiadał o tym, jak trzech głównych bohaterów serialu, czyli Kinio, Tasior i Pucuś sięgają pod nieobecność rodziców jednego z nich do lodówki po zakazany napój, czyli piwo. Upijają się nim i potem próbują podrywać dziewczyny, co im się nie udaje, więc rozrabiają, a w końcu kradną samochód, jadą nim pijani przez miasto, aż w końcu spadają w przepaść i giną. Oczywiście zaraz potem pojawiają się cali i zdrowi i pokazują nam, że to, co widzieliśmy przed chwilą, to jedynie odegrany przez nich filmik ostrzegający młodzież, aby nie piła alkoholu. Odcinek jednak na tyle zaniepokoił wiele dzieci i ich rodziców, głównie dlatego, że wiele dzieciaków pomyślało, że bohaterowie naprawdę zginęli. Nie pomogło wyjaśnienie uczynione na końcu odcinka przez same postacie, że to była tylko odegrana przez nich rola. Odcinek został w wielu miejscach na świecie i w kilku krajach zakazany. Na szczęście Polski to nie spotkało i mieliśmy możliwość obejrzeć odcinek i sami ocenić, czy rzeczywiście zasługuje on na napiętnowanie przez cenzurę.
Każdy odcinek serialu to dwie lub trzy historyjki w jakiś sposób ze sobą powiązane np. w jednym odcinku bohaterowie siedzieli w bibliotece i mieliśmy historyjki nawiązujące do kilku znanych książek. A zatem mamy naprawdę wiele zabawnych sytuacji w każdym odcinku, wiele niesamowicie dowcipnych tekstów i wiele genialnie napisanych opowieści. Serial w Polsce leciał w telewizji na kilku kanałach. Najpierw na TVP 2, potem na TVN w ramach „BAJKOWEGO KINA”, a potem na Polsacie, choć tam puszczali go w wersji z lektorem, co znacznie zaszkodziło humorowi ukazanemu w polskim dubbingu.
Warto teraz powiedzieć coś o bohaterach tego serialu, którzy są naprawdę bardzo ciekawą plejadą gwiazd. Oto one:

Królik Kinio - niebieski królik, główny bohater serialu, wzorowany na Króliku Bugsie. Ma pełno dobrych pomysłów i marzeń. Jest dość przyjacielski i zawsze staje po stronie słabszych. Lubi się wyśmiewać z autorytetów. Jego idolem jest Królik Bugs. Nie cierpi latać samolotem.
Króliczka Kinia - różowa króliczka z fioletowymi kokardami na uszach, wzorowane na Króliczce Loli. Najlepsza przyjaciółka Kinia, w którym jest bardzo zakochana i to z wzajemnością. Jest dość zwariowana i robi wszystko, aby innych rozśmieszyć. Ma wielki talent do naśladownictwa.
Kaczor Tasior - zielony kaczor, najlepszy przyjaciel Kinia, wzorowany na Kaczorze Duffym. Egocentryk i egoista, zachłanny na dobra doczesne i sławę, marzy o jej zyskaniu, jednak jego plany w tym celu zwykle zawodzą i to głównie z jego własnej winy. Często wykorzystuje egoistycznie Pucusia do swoich celów.
Prosiak Pucuś - różowy prosiak mieszkający z rodzicami w jednej z dzielnic miasta, najlepszy przyjaciel Tasiora i Kinia. Wzorowany na Prosiaku Porkym. Ma łagodne usposobienie, stara się przestrzegać zasad i uwielbia jeść. Ma również obsesję na punkcie czystości.
Max Montana - bogaty chłopiec, główny antagonista serialu, wzorowany na Yosemicie Samie. Rozwydrzony milioner o nad wyraz złośliwym charakterze. Jego życiowym celem jest uprzykrzanie życia innym, a zwłaszcza Kiniowi. Jego plany zwykle obracają się przeciwko niemu. Z całego Bzikowersytetu lubi go jedynie Elmirka, z czego on jednak nie jest zadowolony.
Elmirka Duff - rudowłosa dziewczynka, wzorowana na Elmerze Fuddzie. Maniakalnie kocha zwierzęta, które uwielbia tulić, pieścić, głaskać i ściskać, ale paradoksalnie z tego właśnie powodu jest postrachem wszystkich zwierząt, które pragną być od niej jak najdalej. Ma raczej niski iloraz inteligencji. Zakochana w Maksie, który nie odwzajemnia jej uczuć.
Sylwek Junior - małomówny, bezdomny kot, wzorowany na Sylwestrze. Jego celem jest znalezienie sobie domu. Jest dość lękliwy i często ma pecha. Czasami mieszka u Elmirki jako zwierzątko domowe.
Kaczka Shirleyka - biała kaczka o blond włosach, wzorowana na Kaczce Melissie. Uczy się medytacji i jest wyznawczynią New Age. Ma zdolności parapsychiczne np. potrafi lewitować w powietrzu podczas medytacji. Obiekt westchnień Tasiora i Fumka, których zaloty odrzuca. Przyjaciółka Kinii i Fifi. Jej imię prawdopodobnie nawiązuje do Shirley Temple.
Fifi La Fume - fioletowo-biała skunksica, wzorowana na Pepe Le Swądzie. Kokietka pochodzenia francuskiego. Jest posiadaczką brzydko pachnącego ogona, którego używa do różnych rzeczy. Przyjaciółka Kinii i Shirleyki.
Diabeł Karuzel - diabełek tasmański, wzorowany na Diable Tasmańskim. Jest hiperaktywny, uwielbia imprezować, a jego ulubionym daniem może być dosłownie wszystko. Jego mowa najczęściej składa się z niezrozumiałych zbitek słów.
Gogo Dodo - zwariowany ptak, wzorowany na Ptaku Do-do z dwóch bajek z serii „ZWARIOWANE MELODIE”. Mieszka w Bzikolandzie. Jest ostatni ze swego gatunku. Przybywa na Bzikowersytet w ramach wymiany studentów. Żyje według własnych zasad, zwariowanych nawet na standardy kreskówek.
Kojot Lewusek - mały kojot, odpowiednik Kojota Wilusia. Naukowy geniusz, porozumiewa się wyłącznie za pomocą tabliczek. Często poluje na Pędzika.
Struś Pędzik - kukawka, wzorowany na Strusiu Pędziwiatrze. Sportowiec, uwielbia biegi. Zwykle ma niezły ubaw z porażek Lewuska. Porozumiewa się wyłącznie za pomocą dźwięków.
Ptasia - różowy kanarek, wzorowana na Kanarku Tweetym. Cel Sylwka Juniora, który nieraz próbuje ją zjeść.
Kichaś - jasnopurpurowa myszka z tendencją do przeziębień i kichania. Jest wzorowany na Smarkasiu.
Kondor Konkord - kondor, który mieszka na szczycie gór. Jest dość głupi, np. nie zważa na oczywiste niebezpieczeństwo. Jest wzorowany na Sępie Szponku.
Kogut Fumek - mały kurak, wzorowany na Kuraku Leghornie. Zakochany w Shirleyce. Słynie z niewyparzonej gęby. Jego kwestia są często cenzurowane z powodu dużej ilości przekleństw.
Marysia Melodia - czarnoskóra dziewczynka, wzorowana na Babci. Zwykle pojawia się w małych rolach. Jej imię w oryginale jest grą słów nawiązującą do „ZWARIOWANYCH MELODII”.
Arnold - muskularny pitbull prowadzących siłownię. Jest zapatrzony w siebie i uwielbia być w centrum uwagi kobiet. Ma napady szału, gdy coś nie idzie po jego myśli. Pochodzi z Rumunii. Jest mocno wzorowany na Arnoldzie Szwarzeneggerze, a częściowo też i Hansie i Franku ze skeczów SNL.
Robak książkowy - robak, który wyszukuje wszystkie informacje w książkach, gdy ktoś ma problemy.
Żółw Tyrone - żółw, który uciekł Elmirze w poszukiwaniu domu.
Byron Basset - leniwy pies, który pilnuje wszystkiego. Zwierzę domowe Elmirki.
Pikuś Szczekuś - pies buldog, uwielbia się bawić.
Szczur Roderyk - bogaty szczur uczęszczający do Perfekcyjnych Żaków. Arogancki snob, który traktuje z pogardą biedniejszych od siebie, szczególnie nienawidzi studentów Bzikowersytetu. Nie cierpi przegrywać. Parodia Myszki Miki.
Szczurzyca Rhubella - bogata szczurzyca uczęszczająca do Perfekcyjnych Żaków. Dziewczyna Roderyka. Tak jak reszta Perfekcyjnych Żaków jest zadufana w sobie, nienawidzi studentów Bzikowersytetu i źle znosi porażki. Parodia Myszki Minnie.
Marsjanka Marsha - Marsjanka, córka Marsjanina Marvina.
Czarownica Sandy - czarownica, odpowiednik Wiedźmy Hazel.

W Polsce wydano również w serii komiksów „KRÓLIK BUGS” różne historyjki komiksowe na temat Animków i ich zwariowanych przygód. Była to miła rozrywka dla każdego miłośnika tego serialu. A wśród nich byłem i ja. Sam serial mnie zachwycał, poprawiał humor, a do tego miał super piosenkę czołową, a także niesamowicie rewelacyjnie dobraną obsadę dubbingową. Oto najważniejsi aktorzy z tejże obsady:
 
Maciej Robakiewicz jako Królik Kinio
Ewa Serwa jako Króliczka Kinia
Zbigniew Suszyński jako Kaczor Tasior
Aleksander Mikołajczak jako Prosiak Pucuś
Cezary Kwieciński jako Maks Montana
Robert Tondera jako Sylwek Junior
Jolanta Wilk jako Kaczka Shirleyka i Fifi Le Fume
Barbara Bursztynowicz jako Fifi Le Fume
Ilona Kuśnierska jako Fifi Le Fume
Wojciech Szymański jako Diabeł Karuzel
Stefan Knothe jako Gogo Dodo i Kaczor Tasior
Dorota Dobrowolska-Ferenc jako Struś Pędzik
Małgorzata Duda jako Ptasia
Aleksandra Rojewska jako Kichaś
January Brunov jako Kondor Konkord
Jacek Sołtysiak jako Kogut Fumek
Iwona Rulewicz jako Marysia Melodia
Krystyna Kozanecka jako Marysia Melodia
Izabela Bukowska jako Marysia Melodia
Monika Wierzbicka jako Marysia Melodia
Małgorzata Puzio jako Marysia Melodia

Podsumowując zatem, czy ten serial warto obejrzeć? Zdecydowanie warto, a już zwłaszcza wtedy, gdy jest się fanem zwariowanych bajek pełnych humoru pełnego zwariowanych sytuacji. A także, jeśli się jest fanem przygód Królika Bugsa i jego paczki. Tutaj ducha „ZWARIOWANYCH MELODII” bardzo dobrze i choć to inne pokolenie bohaterów gra tutaj główne role, to jednak doskonale sobie radzi i nie można się tu w sumie niczego uczepić. Ja w każdym razie nie jestem w stanie tego zrobić. Zapraszam zatem serdecznie do oglądania tego serialu i wyrobienia sobie o nim własnego zdania, a także poznania Spielberga z zupełnie innej strony, z której wielu go nie zna: reżysera zwariowanych kreskówek.

1 komentarz:

  1. Bajka powstała jeszcze przed moimi narodzinami, jednak pamiętam, jak za dzieciaka mama puszczała mi te bajki co jakiś czas, gdy leciały one w TV. Potem dorosłam i takie bajki mnie już nie interesowały, jednak dzięki Tobie teraz, jako już zupełnie dorosła i pracująca osoba, przypomniałam sobie o nich i zalęgła się w moim serduszku nutka nostalgii, za którą już teraz na wstępie pozwolę sobie Tobie podziękować. :)
    Bajka jest właśnie o tyle niecodzienna, gdyż reżyserował ją Steven Spielberg, który jak słusznie zauważyłeś, na co dzień jest znany jako raczej "gościu od filmów akcji" i nikt go nie kojarzy z animacjami. Jednak właśnie w ten sposób człowiek ten wyszedł naprzeciw stereotypom i przełamał wszelkie bariery pokazując, że nawet reżyser kina akcji potrafi zrobić dobrą bajkę dla dzieci. I przy okazji rozbawić też miliony dorosłych.
    Bo trzeba koniecznie powiedzieć, że ta bajka nie jest skierowana jedynie do małych dzieci. Może się spodobać również dorosłym, zwłaszcza, że porusza naprawdę ważne tematy, których nie sposób przeoczyć w dzisiejszym świecie, a dla małego dziecka mogą być one niedostrzegalne i tu sprawdza się rola dorosłego, tłumaczącego dziecku pewne nawiązania, które jednakowoż mogą się zdawać zwłaszcza małym dzieciom trochę nudne, ale pozwalają im lepiej zrozumieć świat, w który wkroczą, gdy już będą starsze. :)
    Tak zwane "dziecięce odpowiedniki" dobrze znanych nam bohaterów Zwariowanych Melodii są przezabawne i w idealny sposób odwzorowują zachowania współczesnych dzieci, które właśnie dopiero uczą się świata i potrzebują nierzadko pomocy dorosłych, by w pełni zrozumieć wszystko co je otacza. Oczywiście z dużą dawką humoru, która sprawia, że ta bajka jest nieco bardziej przyjazna właśnie dzieciom, ale może także dorosłych wprawić w dobry humor. :)
    Oczywiście nie można zapomnieć o doborowej obsadzie w polskim dubbingu, która naprawdę ubarwia ten film. Tak na marginesie, to nie wiem czy wiesz, ale January Brunov był ostatnio w najnowszym odcinku "Widzę głosy" na YT (osobiście mam w planach obejrzenie tego filmiku, Tobie również polecam jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). :)
    Ogólnie recenzja bardzo mi się spodobała i z przyjemnością zapoznam się z przygodami animków. Coś mi się widzi, że lista moich filmów do obejrzenia dzięki Tobie zrobi się całkiem pokaźna. :D

    OdpowiedzUsuń

Dogtanian i muszkieterowie (1981-1982)

Muszkieterów dzielnych trzech Świat wspaniały dziś poznamy. Jeden tu za wszystkich, A wszyscy za jednego. Oddać życie każdy z nich Gotów jes...